top of page

שבר כלי - שימוש חוזר של צעצועים פגומים

עודכן: 7 במאי 2020

מגישות קרן אליצור & איזבל זאוי עבודת סיכום, השתלמות רבדים קורס הדפסת תלת מימד, ירושלים, 2020


תיאור קצר: תכנון והדפסת תלת מימד של חלקים חסרים בצעצועים שבורים ופגומים. השיעור מציע הזדמנות אדירה לשקם צעצועים פגועים ושבורים שמסרבים להימחק ולהיעלם מחייהם של ילדים. הרעיון הוא לקחת צעצוע שיש בו פגם כמו שבר לדוגמה: לבובה חסר הראש, לתכנן ולהדפיס בתלת מימד את החלק החסר- פעולה זו מתבצעת בארבע אפשרויות שונות לבחירה: 1. תכנון ושחזור של החלק החסר או שבור כפי שהוא היה במקור. 2. המצאת חלק שיכול לתת משמעות חדשה לצעצוע, זאת באמצעות הרכבת חפץ שאיננו קשור בכלל לצעצוע עצמו. 3. הוספת חלק מסוים לצעצוע במטרה להתאים אותו לילדים בעלי מוגבלות וצרכים מיוחדים. 4. הפיכת הצעצוע לאובייקט אמנותי בלבד בהוספת חלקים שונים ומשונים (כלומר פסל ללא שימוש).

נושא: שימוש חוזר של צעצועים פגומים ושבורים

שכבת גיל: ו' ומעלה

רמת קושי: בינוני עד קשה

משך הפעילות: 4-5 מפגשים

מיומנויות נדרשות: הכרות בסיסית עם תוכנת טינקרקד,

הכנת סקיצות ראשונות בתוכנת פוטופי (photopea) להכנת

קובוץ SVG, הורדות תמונות מגוגל, הורדת קבצים מוכנים וטיפול לאחר הדפסה.

זמן הדפסה (בין השיעורים): כשעתיים

ציוד נדרש מדפסת תלת מימד, מחשבים עם חיבור לאינטרנט, חשבון כיתתי לתוכנת טינקרקד ועוד:

צבעי אקריל, מכחולים, מייבש שיער, דבק לתיקונים, לקה בספריי, אקדח דבק חם וניירות, סרגלי מדידות.

מבוא ליחידת הלימוד:

מטרות לימודיות: העלאת המודעות של התלמידים לצורך בשמירה על הסביבה באמצעות שימוש חוזר בחפצים שונים.

מיומנויות נוספות: פיתוח ותרגול חשיבה יצירתית, תרגול עבודת צוות ושיתוף פעולה, התמודדות עם כישלון, גמישות מחשבתית , התנסות בחקר ודרכי פתרון בעיות.

כיצד ניתן להרחיב את יחידת הלימוד? באמצעות אימוץ גישה זאת ניתן ליישם גם על חפצים אחרים כגון כלים בית שבורים כלי עבודה שבורים וכדומה.

הרחבות אפשרויות: גישה שמתאימה לשימוש גם בחפצים אחרים ליישום כשימוש חוזר. לדוגמה הפיכת צלחות מעופפות ורשת של פסטה למעמד עוגיות.

לפני הפרוייקט – הכנות המורה: הכנת מצגות: בנושא "שימוש חוזר",

דוגמאות בתחומים שונים, הסברים על ההבדל בין חפץ שימושי לבין חפץ אמנותי. יצירת קשר עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים. הדפסת דפי עבודה.

מיומנויות נדרשות בטינקרקד: הכרות בסיסית עם תוכנת. טינקרקד, הורדות של קבצים בסוגים שונים בדו-מימד ובתלת-מימד.

מהלך היחידה

שיעור ראשון:

משך זמן כשעה ו30 דקות.

א. מבוא, חשיבות של שימוש חוזר של צעצועים – דיון בכיתה על: צמצום מפגעים סביבתיים, חיסכון כלכלי, תרומה לילדים נזקקים ועוד.

ב. הצגת 4 המשימות לבחירה וכלים נוספים.

ג. חלוקה ל 4 קבוצות (כ-8 ילדים/קבוצה).

ד. משימה לשיעור הבא: להביא צעצועים פגומים

שיעור שני:

משך זמן כשעה ו30 דקות.

א. קבלת החלטות וחלוקת תפקידים. מי עושה מה?

- איסוף של חומרי גלם.

- הורדת ושמירת קבצים

- הכנת סקיצות ראשוניות

ב. הדפסות תלת מימד וממשיכים את המשימות

שיעור שלישי:

משך זמן כשעה ו30 דקות.

המלצה: להפעיל שעון. הזמן מתקתק.

א. כל קבוצה מציגה את הפרויקט שלה במשך 10 בלבד.

הצגת המשימה, הרעיון, הסקיצות וההתחלה

ב. חברים בכתה יכולים לתת הערות וטיפים. 5 דקות.

ג. הדפסות תלת מימד. ממשיכים לעבוד ולהתקדם

שיעור רביעי:

משך זמן כשעה ו30 דקות.

המלצה: להפעיל שעון. חייבים לסיים

א. לתת שעת זמן לסיים את היצירה ולהתארגן לתצוגת

היצירות. כל קבוצה צריכה לתת שם ליצירה שלה.

ב. כל קבוצה מקבלת כ10 דקות להציג את היצירה ואת

השינויים שהתחוללו אם היו. הצגת הקשיים,

המוגבלויות וכיצד מצאו פתרון למכשולים.




למצגת יחידת הלימוד:

שבר כלי NEW SOFY
.pdf
Download PDF • 2.28MB



64 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page