top of page

פירות שנשתבחה בהם א"י


יחידת הוראה

שם הפעילות: פירות שנשתבחה בהם ארץ ישראל


שמות היוצרים: שושנה בקשי ורחל ינון


תיאור קצר: במסגרת שיעורי הלכה במהלך השנה אנו נפגשים מספר פעמים עם פירות שנשתבחה בהם א"י.

לקראת חג השבועות הקרב ובא, נילמד על מצוות הביכורים שהיתה נוהגת בזמן שבית המקדש היה קיים.

הפירות שהביאו היו משבעת המינים והראשונים שהבשילו, שביכרו.

הפירות הובאו בתוך סלסלאות מיוחדות והעלו אותן לירושלים בשיירות ובתהלוכות מרהיבות ומפוארות.

בזמן חג השבועות-פירות שבעת המינים במצוות ביכורים- ע"פ הפסוק:" ולקחת מראשית כל פרי האדמה".

הפירות הראויים הם איפוא שבעת המינים בלבד והראשונים שביכרו.


ונפגש בשבעת המינים אף במועדי ישראל נוספים. בחג הסוכות- שימוש בעץ התמר- ענפי התמר הסגורים - משמשים ללולב, הענפים הפתוחים והרחבים משמשים לסיכוך הסוכה, וכן רבים נהגו לתלות את פירות שבעת המינים בסוכה.

בט"ו בשבט - השתרש כמעט בכל תפוצות ישראל המנהג לאכול בט"ו בשבט מפירות שבעת המינים שנתברכה בהם ארץ ישראל, זאת כסמל ליום הנקרא בלשון חז"ל "ראש השנה לאילן".


לגבי הברכות- לפירות משבעת המינים ברכות ראשונות ואחרונות מיוחדות משאר המאכלים .

כדוגמת: החיטה מזונות או המוציא, וברכת על המחיה או ברכת המזון. יין או מיץ ענבים- הגפן וברכת על המחיה וכו'


אנו מוצאים תזכורת למינים אלו אף בתנ"ך שממשיל במקומות שונים את עם ישראל לרבים מהמינים הללו.

כדוגמת: תאנה- על פי הכתוב :"כבכורה בצאנה בראשיתה".

רימון- על פי הכתוב: "כפלח הרימון רקתך" וכד'


יחידת הוראה זו נשלב בתחומי דעת שונים, אומנות , דרמה ומחשבים.

נתמקד בשעורי מחשבים שבהם נלמד כיצד להשתמש בתוכנת תלת מימד, בטינקרכאד ובליטופיין.


מטרות לימודיות:

התלמידים יכירו וילמדו על שבעת המינים.

יחפשו וימיינו חומר מתוך מקורות שונים.

יחקרו על הפירות , תכונותיהם , מאפיינים לשבעת המינים, והתוצרים המופקים מהם.

יכתבו עבודה וייעצבו בתוכנות אופיס (word או PoworPoint )

ייבוא תמונות ממקורות שונים.

ילמדו להכין מצגת בשילוב סרטונים ע"י קישור.

יתנסו בהכנת דגם בטינקרכאד ובליטופיין.

לימוד עמיתים , עזרה הדדית.

שילוב תחומי דעת שונים,הלכה, אומנות, דרמה ומחשבים.

חשיבה ביקורתית, יצירתית.


לעבודת סיכום תינתן בחירה - בחירת תמונה מתאימה והעלאתה בתוכנת ליטופיין,

או הכנת דגם של סלסלת פירות או פרי משבעת המינים בטינקרכאד.


מיומנויות נוספות: לבוחרים בדרמה- הכנת המחזה הקשורה לנושא.

לבוחרים באומנות- הכנת דגם כל שהוא בנושא, ובסופו של התהליך נעמיד תערוכה מתוצרי האומנות ותלת המימד.


מיומנויות בטינקרכאד:

העלאת תמונה בצבע ,לגובה או בצורה שטוחה. סיבוב, חוקי רחיצה, מרכוז צורה , קיבוץ ופירוק, תומכות,

תכנון תמונה בליטופיין.


מהלך היחידה:

פתיחת הנושא מתוך הפסוקים בתנ"ך, והכרת הפירות.

כל זוג תלמידים יצטרכו לבחור באחד מהפירות לחקור על תכונותיו, צורת גידולו,

התוצרים שניתן להפיק ממנו וכו' . ולסכם עליו ב word או להכין עליו מצגת.

במהלך העבודה נלמד את תוכנת הטינקרכאד במליאה ולאחר שהתלמידים התנסו בתוכנה זו

וכל קבוצה תבחר את תחום הדעת הקרוב לליבה כדי להציג את התוצר הסופי.


נושא זה מותאם לתוכנית הלימודים בשיעורי הלכה סביב מעגל השנה.

שיכבת הגיל: כתות ד' ה'

רמת קושי: בינוני.

משך הפעילות: בהתאם להתקדמות עבודת החקר בין 8-10 שעורים.

זמן ההדפסה : בין השעורים

ציוד נידרש: מדפסת רגילה ומדפסת תלת מימד, מחשב עם חיבור לאינטרנט, חשבון כיתתי לתוכנת טינקרכאד.

מיומנויות נידרשות: שימוש בסיסי בתוכנת טינקרכאד, בליטופיין , חיפוש ומיון חומר.




95 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page