top of page
תמונת הסופר/תTehila tweeto

הפצת זרעים

עודכן: 19 באפר׳ 2020


שמות היוצרים: תהילה טויטו, כרמל מור יוסף, פולינה טסיס


תיאור קצר: ביחידה זו התלמידים יחקרו את תפקיד הפרי בצמח, דרכי הפצת זרעים בצמחים והתאמת מבנה הפרי לדרך הפצת הזרעים.


נושא: סוגי פירות והפצת זרעים.


שכבת גיל : ג'


רמת קושי : בינוני


משך הפעילות : 6 שיעורים


מיומנויות נדרשות : אוריינות לשונית ודיגיטלית, איתור ואיסוף מידע, חשיבה ביקורתית, עבודת צוות, מיון והשוואה, ניתוח והסקת מסקנות, פתרון בעיות, התנסות באיסוף מידע והסקת מסקנות באמצעות תצפית.


זמן הדפסה (בין השיעורים): 10 שעות


ציוד נדרש: מדפסת תלת מימד, מחשבים עם חיבור לאינטרנט, שמות משתמש לתלמידים לאתר אופק וגלים (הזדהות משרד החינוך) חשבון כיתתי לתוכנת טינקרקד.


מבוא ליחידת הלימוד:

הפצת זרעים – פיזור זרעי הצמח ע"י צמח האם. צורות ההפצה שונות מצמח לצמח וקשורות לתנאים הסביבתיים שלהם.

  • בטבע ישנם 4 דרכים עיקריות להפצת זרעים:

  1. ע"י הרוח.

  2. ע"י בעלי חיים: או ע"י מאכל, כמו בצמח הדובדבן. או ע"י גוף בעל החיים, כמו בצמח זנב העקרב.

  3. ע"י המים. כמו בצמח הקוקוס המופץ בעזרת המים.

  4. ע"י הפצה עצמית של הצמח.

  • מדוע צמחים צריכים להפיץ את זרעיהם? הפצת הזרעים תורמת למגוון ולהישרדות המין במקרה של הכחדה מקומית. הפצת הזרעים מונעת צפיפות ליד צמח האם ובכך מפחיתה את התחרות בינם לבין צמח האם.


מטרות לימודיות: התלמידים ידעו מה תפקידו של הפרי בצמח.

התלמידים יתארו באֵילו דרכים מופצים זרעים וכיצד מבנה הפרי מתאים לדרך הפצת הזרעים ע"י הפרי.


הכנות המורה : מציאת אזור אליו ניתן להגיע עם התלמידים לאיסוף פירות / איסוף פירות שונים והבאתם לכיתה / בקשה מהילדים לאסוף פירות ולהביאם לבית הספר.


מיומנויות נדרשות בטינקרקד: הוספת צורות אל משטח העבודה, הגדלה והקטנת צורה, שינוי מיקום המודל על משטח העבודה, קיבוץ צורות והחסרת צורות ויצירת צורות חדשות, יישור גופים ושכפול חכם.


מהלך היחידה: נחלק את הכיתה ל-6 קבוצות, בכל קבוצה יהיו 4 תלמידים. כל קבוצה תקבל לפטופ ותצטרך לחקור על דרכי הפצת הזרעים בעזרת המשימה המתוקשבת הבאה:


לאחר המשימות המתוקשבות יהיה עליהם לבחור את אחת מדרכי ההפצה שלמדו עליהם ולהמציא פרי שמבנהו מתאים לאופן הפצת הזרעים שבחרו. על כל קבוצה יהיה לחשוב יחד על המאפיינים והמבנה הייחודי לצורת ההפצה שבחרו, לתכנן יחד ולמדל בתוכנת טינקרקאד מודל של פרי אשר מבנהו מתאים לאופן הפצת הזרעים שבחרה הקבוצה.

בנוסף, יהיה על חברי הקבוצה לכתוב מדוע בחרו למדל את הפרי דווקא במבנה בו הם בחרו ולתאר כיצד מבנה זה תומך בהפצת זרעי הצמח ע"י דרך ההפצה שבחרו. לבסוף כל קבוצה תציג את המודל שיצרו ומצגת המסבירה את הקשר בין מבנה הפרי שיצרו לדרך ההפצה שבחרו.



מחוון להערכת פרוייקט הסיכום (מודל ומצגת)


קריטריונים להערכה: עבודה קבוצתית:

  • אני פעיל בעבודה הקבוצתית:

  • מציע רעיונות, לוקח תפקידים על עצמי, מציע פתרונות או כיווני פעולה חלופיים אשר מתבססים על רעיונות של אחרים

  • אני קשוב ומתייחס בצורה מכבדת להצעות ולדברי חברי הקבוצה:

  • מתייחס לחברי הצוות בכבוד בכך שמתקשר באופן מנומס ובונה.

  • משתמש בטון, בהבעות פנים ובשפת גוף חיוביים על מנת לשדר עמדה חיובית כלפי חברי הצוות

  • מניע לפעולה את חברי הצוות ע"י הבעת בטחון בחשיבות המשימה וביכולת הצוות להשלים אותה

  • מסייע ו/או מעודד את חברי הצוות

  • אני מקבל ותומך גם בהצעות של שאר חברי הקבוצה.

  • אני מקפיד לפרגן לחברי הקבוצה

  • אני מעודד את תרומתם של חברי ההקבוצה

  • אני מבחין בחבר שאינו משתתף ומזמין אותו ליטול חלק

  • אני ממלא באחריות את התפקידים שאני לוקח על עצמי בקבוצה

  • משלים את כל משימותיו במועד שנקבע; מבצע עבודה יסודית ומקיפה אשר מקדמת את הפרויקט; מסייע לחברי הצוות האחרים להשלים את משימתם

תהליך העבודה

  • נעשה איסוף מידע מעמיק על הנושא הנבחר.

  • נעשה שימוש במגוון מקורות מידע: אתרי אינטרנט, סירטונים, ספרים, תצפית, סיור ואיסוף.

  • ניכרת הבנה, ניתוח ושילוב המידע מכלל המקורות

מצגת:

  • מוצג מידע רלוונטי, עדכני, מדויק ומתאים לנושא

  • המידע מאורגן באופן לוגי, רציף וברור

  • מוצג הקשר בין מבנה הפרי לדרך הפצתו

  • פיתוח הרעיונות תוך הבחנה בין עיקר לטפל,

  • פיתוח הרעיונות בדרכים שונות: פירוט, הדגמה, הסבר, השוואה ,

  • נעשה שימוש אמצעים חזותיים: תמונות, סירטון, סירטוט.

  • כתיבת המצגת במילים שלכם

  • הקפדה על כללי תחביר, פיסוק וכתיב

  • שימוש בפונט נוח לקריאה (מבחינת גודל, צבע, הדגשה)

  • הקפדה על אחידות צורנית

  • כתיבה מאורגנת ומסודרת של כל מקורות המידע בהם השתמשנו בעבודה


הכנת תוצר:

מודל תלת מימדי של פרי דימיוני אשר זרעיו מופצים על ידי אחת מדרכי ההפצה שנלמדו

  • התוצר מתייחס ונותן מענה לנושא המרכזי העומד בבסיס הפרויקט: התוצר משקף את הקשר בין מבנה הפרי לדרך ההפצה שנבחרה ע"י הקבוצה.

  • בתהליך הכנת המודל נעשה שימוש נרחב בכלים השונים הקיימים בתוכנת המידול.

  • השימוש בכלים השונים של תוכנת המידול נעשתה בהתאמה למשימה ולמאפייני המודל.


סרטון לדוגמה המתאר את שלבי המידול במודל שיצרנו לפרי המפיץ את זרעיו על ידי הרוח: https://youtu.be/Rxoy5SQlwHY





31 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Opmerkingen


bottom of page