top of page

צורות נוף בישראל-גיאוגרפיה

עודכן: 19 באפר׳ 2020


רבדים – קורס הדפסת תלת מימד

תכנון יחידת לימוד נתמכת הדפסת תלת מימד

יוצרים: סילביה שושני

זוהר חסין

יותם רחמים

שם הפעילות: חוקרים ארץ - נושאים מרכזיים בגיאוגרפיה של ישראל (בהתאמה לתוכנית הלימודים

של כיתה ו מ"מ).

נושא: צורות נוף בישראל

שכבת גיל: כיתה ו

רמת קושי : בינונית

משך הפעילות: 8 ש"ש (2 שעות לימוד היחידה, 4 שעות תכנון וביצוע המשימה 2 שעות זמן הדפסה)

תיאור קצר: בין הים במערב לבקע ים המלח במזרח משתרעות שלוש רצועות אורך, וחקר של כל אחת מהן ושל שלושתן כמכלול הוא כר נרחב להיכרות עם מגוון תופעות גאוגרפיות וצורות נוף.

בפרק זה יכירו התלמידים את מאפייני התבליט של ישראל ואת החלוקה לשלוש רצועות אורך, מושגי

יסוד של גובה ותבליט (למשל גובה פני הים וקווי גובה).

מיומנויות:

טיפוח חשיבה ביקורתית ושאילת שאלות טיפוח עבודה בצוות מכוונות עצמית

אוריינות דיגטלית – חיפוש מידע, סיכומו ועוד...

הכרת התוכנה ודרך העבודה בה.

זמן הדפסה (בין השיעורים): 2 שעות

ציוד נדרש:

מדפסת תלת מימד,

מחשבים עם חיבור לאינטרנט,

חשבון כיתתי לתוכנת טינקרקד

מטרות:

הקניית מושגי יסוד של גובה ותבליט - מושגי היסוד בפרק זה הם: מעל ומתחת לפני הים, חתך גובה,

קווי גובה, מפה טופוגרפית, מפת תבליט.

הקניית ידע ומיומנויות לקריאת מרכיביה של מפה פיזית.

התנסות - התנסות ועשייה חשובות ביותר להבנה של מידע חדש, ותורמות להפנמה של רעיונות ושל

תופעות.

פיתוח כישורי חשיבה מסדרים שונים.

הכרת מגוון אמצעים למיפוי המרחב ולהצגתו והיכולת ליישמם.

הפקת מידע גיאוגרפי רלוונטי, ניתוחו, עיבודו, והפיכתו לידע.

הרחבות אפשריות: חתך גובה, חזרה על קווי גובה, מפה טופוגרפית. סוגי אקלים, אוכלוסיות וכו'...

לפני הפרוייקט - הכנות המורה

הכרת התוכנה והתנסות בה.

הכנת שיעור דוגמה

בדיקת ציוד/חומרים.

לימוד התוכנה את התלמידים,

התנסות בתוכנה,

לימוד יחידת הלימוד

הכנת חומרי למידה המתחשבים בשונות בין התלמידים.

בדיקת רלוונטיות והתחשבות בגיל הלומדים.

הכנת מחוון

מיומנויות נדרשות בטינקרקד:

1.הוספת צורות אל משטח העבודה, הגדלה והקטנת צורה, שינוי מיקום המודל על משטח העבודה, קיבוץ

צורות והחסרת צורות ויצירת צורות חדשות, יישור גופים ושכפול חכם.

2. הכרת האפשרויות השונות של התוכנה תוך ניסוי ותהייה לתלמידים שרוצים בכך..

3. הכרת האפשרות של יצירת תבליט (ליטופיין)

3. לימוד הוספת שכבה על גבי שכבה.

4. הכרת חוקי הרחיצה.

מבוא ליחידת הלימוד: הפרק "צורות הנוף" עוסק במבנה פני השטח ובתבליט, צורות הנוף וגובהן.

צורות הנוף משמשות תבחין פיזי לחלוקת הארץ וזהו התבחין הראשון שהתלמידים פוגשים.

למעשה תבחין זה מוכר להם עוד מלימודי הגאוגרפיה בכיתה ה. הפרק מתמקד בשני נושאים: חלוקת אורך של ישראל , והקניה של מושגי יסוד בתחום משרע הגובה ותבליט: מעל ומתחת לפני הים, חתך גובה, קווי גובה, מפה טופוגרפית, מפת תבליט. החלוקה לפי התבחין תבליט מוחשית ללומדים, מוכרת להם מניסיון החיים שלהם ואינטואיטיבית :

כולם ראו הר, מישור, עמק או נחל. אך הנוף הנגלה לעיני התלמידים במציאות הוא תלת- ממדי (יש לו

גובה, אורך ורוחב), ואילו כשהוא מופיע במפה הוא דו- ממדי (אורך ורוחב) סימולים מיוחדים במפה מייצגים את הגובה: צבעי המפה וסימוני קווי הגובה. בפרק זה אנו מקנים

לתלמידים את הידע ואת המיומנות לקרוא את כל מרכיביה של מפה פיזית .

מהלך היחידה:

1. לימוד הנושא והכרת המושגים בלמידה משותפת בכיתה עם המורה.

2. חקר משותף של כולם להכרת אזור מסוים במדינת ישראל.

3. לומדים יחד ליצור חתך גובה בגוגל.

4. לומדים להעביר לתוכנת הטינקרקד ויצירת תבליט.

5. בניית דגם משותף.

6. כל קבוצה תקבל אזור משנה.

7. תצטרך לחקור את האזור מבחינת צורות נוף (לאסוף חומר, לעבוד אותו לתכנן)

8. להיכנס לגוגל ולייצר חתך גובה של האזור

9. לייצר את התבליט בתוכנת הטינקרקד

10. לדון ולשוחח ביניהם לפני והכנת התבליט, אם יש צורך לתקן לזהות מה צריך לתקן, איך עושים

זאת, מי שרוצה יכול להכין דגם.

11. סיכום – הצגת תוצרים, שאלות ודיון, משוב.

הערכה מוצעת:

כל קבוצה תציג בפני הכיתה את התוצר ותסביר על האזור בארץ אותו חקרה. שאר תלמידי הכיתה יצטרכו

למלא משוב על הקבוצה על פי הקריטריונים הבאים:

1. עבודת החקר: האם המידע שניתן על האזור שנחקר היה מספיק מפורט וברור.

2. עבודה קבוצתית: האם כל חברי הקבוצה השתתפו בתהליך, האם היה שיתוף פעולה בין חברי הקבוצה.

3. התוצר היצירתי: האם התוצר משקף את המושגים שנלמדו.

4. בסוף ימלאו התלמידים משוב על תהליך העבודה באופן כללי ועל העבודה במדפסת התלת מימד,

האם היא עזרה להם, הרגישו שזה תרם ללמידה מה כדאי לשמר ומה כדאי לשנות, לתקן/לשפר


חומר עזר:

שם הספר: חוקרים ארץ : גאוגרפיה לכיתה ו - מדריך למורה/ספר לימוד מקום ההוצאה: תל אביב שם ההוצאה: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית שנת ההוצאה: תשע"ה – 2015

דוגמה: לתבליט הכי קרוב לתיאור גבהים שמצאנו.



325 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page