top of page
תמונת הסופר/תמלכה מועלם

איכות הסביבה - מחזור

עודכן: 19 באפר׳ 2020

שם המגישה: מלכה מועלם

תיאור קצר: ביחידה זו התלמידים יחקרו את חשיבות המחזור, האבחנה הבסיסית בין סוגי החומרים ותהליך מחזורם בנפרד כל סוג חומר בפח בצבע שונה, ואת ההשפעות שישנו לטובה את המאזן האקולוגי בעולם.

נושא: איכות הסביבה- מחזור

שכבת גיל : ד-ו

רמת קושי : בינוני

משך הפעילות : 3 שיעורים של 45 דק

מיומנויות נדרשות : אוריינות לשונית ודיגיטלית, איתור ואיסוף מידע, חשיבה ביקורתית, עבודת צוות, ניתוח נתונים הסקת מסקנות, ופתרון בעיות.

זמן הדפסה (בין השיעורים): כ7 שעות

ציוד נדרש: מדפסת תלת מימד, מחשבים עם חיבור לאינטרנט, חשבון כיתתי לתוכנת טינקרקד. גישה לידע ספריה/גוגל.

מבוא ליחידת הלימוד:

מחזור הפסולת, הולך ומתרחב באופן מרשים, ומעורר תקוות בנוגע ליכולתנו כחברה לצמצם את טביעת הרגל האנושית והנזקים הסביבתיים שאנו מותירים אחרינו. כחלק ממאמצי המחזור צצו להם פחים שונים, המיועדים למיון הפסולת. מטרת השיעור שלפניכם לאפשר היכרות עם סוגי הפחים השונים ומיון הפסולת על פיהם. כך תדעו איזה סוג של פסולת הולכת לאיזה פח ומה תהליך מחזורה?

1. פח צהוב – מחזור פלסטיק -בסיום התהליך מיצרים מוצרי פלסטיק שונים.

2. פח כחול- מיחזור הנייר והקרטונים בסיום תהליך מחזור מקבלים נייר חדש.

3. פח חום- מחזור פסולת אורגאנית-קומפוסט-בסיום התהליך מתקבל דשן לזיבול האדמה.

4. פח ירוק- מחזור פחיות ומתכת-בסיום התהליך נוצר חומרי גלם עבור מוצרי מתכת חדשים.

5. פח אדום-מחזור זכוכית- בסיום התהליך נוצר חומר גלם ליצור מוצרי זכוכית חדשים.

מטרות לימודיות: התלמיד ידע למה חשוב למחזר, התלמיד ידע מדוע חשוב ההפרדה בין החומרים השונים במחזור, התלמיד ידע איזה סוג של פסולות הולך לאיזה פח ומה תהליך מחזורה,

הכנות המורה : הקרנת סרטון על זיהום האוויר והסביבה, בנית שאלות מכוונות בגוגל פרומס, חלוקת התלמידים לקבוצות ע"פ חמשת סוגי הפחים

מיומנויות נדרשות בטינקרקד: הוספת צורות אל משטח העבודה, הגדלה והקטנת צורה, שינוי מיקום המודל על משטח העבודה, קיבוץ צורות והחסרת צורות ויצירת צורות חדשות, יישור גופים שכפול חכם, והמרת תמונה ב https://svg-tracer.glitch.me/

מהלך היחידה:

המורה מקרינה סרטון על נזקי זהום האוויר ואיכות הסביבה ופתרונות למען איכות הסביבה.

המורה דנה עם הילדים על נזקי זהום האוויר והסביבה השונים ופתרונות למען איכות הסביבה.

המורה מחלקת את התלמידים ל5 קבוצות שוות.

כל קבוצה אחרית על פח למחזור אחר.

המורה נותנת לכל קבוצה טאבלאט/מחשב וכן שאלון בגוגל פרומס עם שאלות מכוונות (להלן העתק השאלות)

התלמידים חוקרים על סוג החומר של הפסולת שלהם נזק לאומת התועלת שבמחזור ותהליך המחזור.


לסיום:

כל קבוצה מכינה פח/שלט (לפח רגיל נוסף שמוסב למחזור בכיתה)

התוצאה הינה תוצאה פתוחה בו ישנה אפשרות לכל קבוצה להוציא פח/שלט המאפיין את החומר הממחזר.

כל קבוצה מציגה לפני הכיתה את סוג הפח והסבר על התועלות ותהליך המחזור של פסולת ספציפית זאת.

המורה מעודדת את התלמידים למחזר בכיתה ובבית.

הכנת המודל והדפסה:

מודל תלת מימד של פח /מכלית אחסון/שלט לפח המציג את חשיבת התלמיד לגבי המחזור או הפסולת.

התוצר מתייחס ונותן מענה לנושא המרכזי העומד בבסיס הפרויקט: מחזור.

בתהליך הכנת המודל יש להשתמש בתוכנת המרת תמונות להטביע סמל על גבי המודל.

בתהליך הכנת המודל נעשה שימוש נרחב בכלים השונים הקיימים בתוכנת המידול.

השימוש בכלים השונים של תוכנת המידול נעשתה בהתאמה למשימה ולמאפייני המודל.

להלן דוגמא של פח מחזור סטנדרטי

פח: 35/45 גובה 50

מכסה 37/47 גובה 5 (שוליים רחבים יותר למראה אסתטי)


להדפסה:

כדי שיוכל לעמוד בחוקי הרחיצה יש להדפיס בשני חלקים ולהדביק מאוחר יותר.



22 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comentarios


bottom of page