מגישות: ברכה טויטו, טטיאנה עליאן
תיאור קצר של הפעילות: ביחידה זו התלמידים ילמדו על יצירת האומנות "הכיסא של ואן גוך " כסוג של דיוקן ומשמעות שהכיסא מסמלת. כמו כן ,התלמידים יתכננו ויכינו כיסא המסמל אותם, במדפסת תלת מימד.
מקצוע: אומנות
כיתות: ד'-ה'
סקירה כללית ורקע: מאז שווינסנט ואן-גוך, האמן ההולנדי חשב על כיסא כסוג של דיוקן, עשו אמנים רבים שימוש בכיסא ובחפצים המונחים עליו כמחווה לוואן-גוך או כאמצעי הבעה אישי. ואן-גוך בחר לצייר על הכיסא שלו את המקטרת והטבק – המותרות היחידים שהרשה לעצמו. הכיסא שלו היה פשוט וכפרי – כיסא קש צנוע, ואיך לא, צהוב. כשוואן-גוך צייר את הכיסא של גוגן, הוא בחר לעצב אותו בסגנון עירוני מהודר יותר, ואדום וירוק, הצבעים המשלימים האהובים כל-כך על גוגן, הם הצבעים הדומיננטיים. על הכיסא של גוגן מונחים ספר ועששית, המסמלים את כוחו האינטלקטואלי של מנהיג חבורת האמנים שוואן-גוך העריץ.
הכיסא הריק הוא עדות של אדם שנמצא אבל איננו. את ההשראה לציור קיבל ואן-גוך ממודעה על מותו הפתאומי של הסופר האהוב עליו, צ'רלס דיקנס, שהתפרסמה בכתב-עת צרפתי. דיוקנו של הסופר פורסם לרוב כשהוא יושב על כיסא ליד מכתבתו. עם הבשורה על מותו הציגו בכתב-העת הדפס שצייר לוק פילדס ובו תיאור חדר העבודה הריק של דיקנס, עם השולחן והכיסא המיותמים, שהדגישו ביתר שאת את חסרונו.
מטרות לימודיות:
- פיתוח יכולת ביטוי אישית
- יכולת התבוננות וניתוח לפרטים
- פיתוח חשיבה יצירתית
- ראיה מרחבית
- פתרון בעיות
התאמה לתוכנית הלימודים: לפי תכנית לימודים אומנות .
מיומנויות נלמדות בעקבות היחידה:
שיתוף, התבוננות, דמיון, יצירתיות.
משך יחידת הלימוד : 3 שיעורים
תיאור השיעור:
פתיחה:
המורה מציגה לתלמידים את היצירה, הכיסא של ואן גוך (מצגת ודיון)
שאלות לדיון עם תלמידים:
מה יש לנו בתמונה?
מאילו חומרים עשוי הכיסא? קש
האם הכיסא יקר או פשוט? פשוט
מה מונח על הכיסא? מקטרת וטבק
איזה צבע הכיסא? צהוב
מה אתם חושבים, האומן צייר עם הרבה צבע, או קצת צבע את הציור?
למי ניראה לכם היה שייך הכיסא? איזה בן אדם הוא היה?
איזה מצב רוח אתם חושבים, היה לאומן כאשר צייר את הציור? שמח , עצוב
כמה מקום הכיסא תופס בציור? הרבה או קצת?
היכן הכיסא נימצא? בחדר או בטבע?
היכן הכיסא נימצא בציור?
האם הריצפה בחדר נראית יציבה? אם הייתם עומדים על הריצפה, איך הייתם מרגישים?
איזה עוד פריטים אתם רואים בחדר?
למה משמש אותנו כיסא?
איזה סוגי כיסאות אתם מכירים
איזה כיסא אתם?
הכנות נדרשות:
1. מחשב עם חיבור לאינטרנט ,הצגת היצירה "הכיסא של וואן גוך"
2. טינקרקד עם חשבון כיתתי לתכנון כיסא בהתאמה אישית
3. מדפסת תלת מימד להדפסת עבודות
4. צבעי אקריליק לצביעה של הכיסא
2. תכנון הדגם של הכיסא בטינקרקד
בטינקרקד נשתמש בטכניקה עיבוד אחרי – Post-Processing
הדגם מודפסת בצבע הפילמנט הנמצא במדפסת.
אחרי הדפסת ההדגם, התלמידים יצבעו את הדגם בצבעי אקריליק כדי להדגיש פרטים החשובים ביצירה שלהם...
משימה בטינקרקד:
1. ציירו על נייר כיסא שמסמל אתכם
2. בחרו צורות בטיננקרקד המתאימות לבניית הכיסא
3. חברו את הכיסא , תוך שינוי אורך, גובה, נפח צורות שנבחרו.
4. בדקו שהדגם עומד על משטח וחלקים חוברים היטב
5. שלחו להדפסה
6. בחרו צבעי אקריליק וצבעו כיסא
7. הציגו את הדגם שלכם והסבירו את בחירתכם בצבעים וצורות אלו. .
הכנת דגם ניסיוני של כיסא על ידי המורה
הדפסה בין השיעורים "כיסא כדיוקן"
מיומנויות נלמדות בעקבות היחידה:
שיתוף, התבוננות, דמיון, יצירתיות.
הערכה מוצעת:
תערוכת יצירות התלמידים מודפסים
מקורות מידע:
כסאות מספרים-פלטפורמה כתב עת לחינוך מוזאלי
הרחבה לנושא: חפץ יכול להיות דיוקן. חפץ שמייצג את הילד והוא יכול לעצב אותו לפי החיבור שלו, לפי התכונות של החפץ והתכונות שלו.
המשך של תהליך: להרחיב את הנושא למקום של עיצוב חלל כביטוי אישי.
לחפש חפצים שאנו משתמשים בהם ביום יום ולהניח אותם בחלל ולסדר מחדש.
דבר זה מפתח את הדמיון ואת היכולת ליצור ולפתח ממשהו קיים.
Comentários