1. יחידת הלימוד:
שם הפעילות: הכנת מרכז למידה מסכם לחומר הלימוד באנגלית לכתה ה'.
היוצרים: בת שבע בראון וצבי ברנט
תיאור בקצרה: בפעילות זו יצרו התלמידים קוביות שפה באנגלית. קוביות אלה תהוונה מעין מרכז למידה שמטרתו פיתוח מיומנויות שיחה בע"פ באנגלית ותרגול ושינון אוצר המילים הנלמד.
בקוביות שיצרו התלמידים ניתן יהיה להשתמש גם בעתיד ברמות משימה שונות בהתאם לרמת התלמידים.
הקוביות תהוונה משחק קבוצתי כשהתלמיד הזורק את הקוביה בתורו נדרש לשלוף במהירות מילה התואמת את הקטגוריה שיצאה לו. ניתן להגדיר כללי משחק שונים בהתאם לרמת התלמידים, כגון- דרישה לאמירת משפט מלא, אמירה של מספר מילים, אמירת משפט ע"פ כללי זמן מסוים (Present Simple/Progressive) וכד', וכך המשחק יכול להוות חזרה ושינון ברמות שונות.
הנושא: הכנת קוביות שפה בקטגוריות נושא ואוצר מילים שונים ע"י התלמידים כסיכום החומר הנלמד באנגלית בכתה ה'.
שכבת גיל: כתה ה', סוף שנה. ניתן להתאים בקלות גם לשכבות נמוכות או גבוהות יותר.
רמת קושי: קלה
משך הפעילות: שיעור תכנון קצר באנגלית, שיעור תכנן הקוביות במעבדת מחשבים ושיעור משחק בקוביות.
הפעילות כוללת חלוקת הכיתה לקבוצות כאשר כל קבוצה מקבלת נושא אחר שנלמד במהלך השנה ע"פ ספר הלימוד המלווה, כגון-Animals, Food, Ecology ועוד.
כל קבוצה יוצרת רשימה של חמישה תתי נושאים בתוך הקטגוריה שלה שיהוו הכותרות לפאות הקוביה.
בשיעור במעבדת המחשבים תעצב כל קבוצה קובית נושא אחרת בגודל של 5*5 ס"מ כשעל כל אחת מהפאות כותרת משנה ועל אחת הפאות תמונה התואמת את הנושא.
מיומנויות נדרשות: שליטה באוצר המילים הנלמד באנגלית במהלך השנה, מיומנויות עיצוב תלת מימד (הכרות עם סביבת טינקר כאד, מידול צורה בסיסית, הטבעת טקסט, הפיכת תמונה מדו מימד לתלת מימד, הכרות עם המרת קבצי תמונה לSVG) ועבודת צוות.
זמן הדפסה: בין השיעור השני לשלישי.
מטרות לימודיות: שינון ותרגול אוצר המילים הנלמד, הקניה של אוצר מילים חדש, לאחר יצירת המודל- משחוק בתהליך הלמידה, לימוד ושינון מתוך משחק והנאה.
ציוד נדרש: מדפסת תלת מימד+ ציוד נלווה, חדר מחשבים עם חיבור לאינטרנט, חשבון כיתתי לתוכנת טינקרקד.
מבוא ליחידת הלימוד: מאחר וזו יחידת סיכום ללמידה שנתית, המבוא הוא למידת המילים במשך השנה בכיתה.
מטרות לימודיות:
א. סיכום יחידת לימוד מילים באנגלית.
ב. שליפת מילים/ משפטים באנגלית הקשורים לנושא שיצא בקובייה.
מטרות נוספות: מיומנות עיצוב תלת מימד בטינקר כאד, חיפוש תמונה בגוגל, המרת קבצים
ועבודת צוות.
הרחבות אפשריות: הכנה של יותר מקוביה אחת, דרישות מחמירות יותר במשחק, מידול של פאון- גוף בעל מספר פאות גדול יותר מקוביה, בנוסף לקוביה או במקומה.
הכנות המורה לפני הפרוייקט: לימוד אוצר המילים במהלך השנה,
מהלך היחידה: (מאחר ומדובר בעבודת סיכום שנתית החומר עצמו נלמד במהלך השנה) לקראת העבודה חזרה וסקירה מהירה של הנושאים שנלמדו.
הוראת המשימה לתלמידים, חלוקה לקבוצות של 3-4 תלמידים, בחירת נושא לכל קבוצה, תכנון רשימה של תתי נושאים שיופיעו על פאות הקוביה.
בשיעור שלאחר מכן יעצבו התלמידים את הקוביות בטינקר כאד, יוסיפו על כל פאה מילה ועל אחת הפאות תמונה המתארת את הנושא בטכניקת הפיכה מדו מימד לתלת מימד שתהווה כותרת לקובייה.
לאחר שיעור זה ישלחו המודלים להדפסה.
בשיעור השלישי ישחקו התלמידים בקוביות שיצרו כשהם עוברים מתחנה אחת לשניה ובכל תחנה מתרגלים נושא אחר. בסוף השיעור ישתפו התלמידים את המורה והחברים בתהליך התכנון, העיצוב והמשחק.
2. תכנון הדגם:
את הקוביות לא הדפסנו (בגלל הקורונה...) אבל בת שבע בנתה דגם של אחת הקוביות בטינקרקד על מנת שנוכל להבין יותר טוב את המטלה ולראות האם ההדפסה תיתכן. הקוביה מתוכננת להיות דגם תלת מימדי פשוט עם מילים שהוכנסו לפאות השונות שלה תוך שימוש בטכניקת החסרה. לדעתינו לא תהיה בעיה עם כללי ה"רחיצה", למרות שגם המילים בתחתית חקוקות. ההחסרה לא משמעותית כל כך שתגרום לקריסה.
Comments