top of page

יחידת לימוד -משחקי חשיבה

עודכן: 19 באפר׳ 2020

שם הפעילות:

יחידת לימוד בנושא משחקי חשיבה (תרומת משחקי חשיבה לפיתוח אסטרטגיות חשיבה מתקדמות)


שמות היוצרים:

שיינא אייזנבך

חיה מוזיקנט


תיאור קצר:

במהלך יחידת הלימוד, התלמידים יחקרו מהם משחקי חשיבה, מהן האסטרטגיות הרצויות לשימוש כדי להצליח בהן. לאחר מכן כל קבוצה תתבקש לבנות משחק חשיבה משלה וליישם אותו בעזרת הדפסת תלת ממד. לסיום התלמידים יתנסו במשחקים שחבריהם בנו, יתנו משוב.


נושא: משחקי חשיבה


שכבת גיל: ו'


רמת קושי: בינוני - קשה


משך הפעילות: כ-10 ש"ש


מיומנויות נדרשות:

שיתוף פעולה, ידע במקצוע/ נושא שעליו יהיה המשחק, פתרון בעיות, יצירתיות וחדשנות, חשיבה ביקורתית, תכנון ויצירת מודל, ניסוח הוראות, תצפית וניתוחה, ידע בTINKERCAD


זמן הדפסה (בין השיעורים): 3 שעות לכל קבוצה


ציוד נדרש:

מדפסת תלת מימד,מחשבים עם חיבור לאינטרנט, חשבון כיתתי לתוכנת טינקרקד, משחקי חשיבה לצורך משחק ותצפית.


מבוא ליחידת הלימוד:

התלמידים שלנו מבלים זמן רב מול המסכים. הם לא תמיד יודעים לשחק וגם כאשר הם משחקים - הם לא תמיד משתמשים באסטרטגיות נכונות.

פעילות של משחק, בעיקר משחק חשיבה מפתחת את המח- את החשיבה והזיכרון. כדי לנצח במשחק על התלמידים לפתח אסטרטגיה בהתאם לכללי המשחק וכן לפתח סבלנות. משחקים גם מפתחים מאוד את האינטראקציה החברתית של הילדים וכן את היצירתיות שלהם. כל הדברים שהוזכרו כאן משפיעים באופן ישיר על איכות וצורת הלמידה של התלמדים.

כדי לעודד משחק מודע ופיתוח אסטרטגיות וחשיבה סביב משחקים צריך להתחיל ב9לשחק, לצפות בחברים משחקים ולנסות להבין מה הוביל אותנו לניצחון. לאחר מכן השלב המתקדם יותר הוא לנסות על סמך התובנות לבנות משחק מפתח חשיבה לבד ולהצליח לנסח עבורו כללים ברורים, את המשחק נדפיס ונצפה בחברים משחקים בו, כך נדע אם ההוראות ברורות, אם כלי המשחק ממלאים את ייעודם וכו'. בהפעלת פרויקט כזה בבית הספר יש פוטנציאל גדול לשיתופי פעולה בין תלמידים מכיתות שונות ובניית משחקיה ייחודית לבית הספר. בנוסף משום שהנושא אינו תלוי מקצוע - אפשר להפעיל אותו בקבוצות העשרה, מצויינות ואמירים.


מטרות לימודיות:

פיתוח אסטרטגיות למידה, למידה בצורה שונה, עבודה בצוות, התנסות בעיצוב בטינקרקד ובהדפסה תלת מימד.



הרחבות אפשריות:

- לאפשר לתלמידים להציג את המשחקים לכיתות אחרות (אפשר גם לתת לכיתות אחרות לשחק עם המשחקים).

- חקירת סוגי משחקים נוספים ויצירתם בעזרת מדפסת תלת מיימד.

- יצירת משחקיה בית ספרית.


לפני הפרוייקט - הכנות המורה:

להכין משחקי חשיבה לכל קבוצה, נקודות לדיון, מצגות לשיעורים.


מיומנויות נדרשות בטינקרקד:

הוספת צורות אל משטח העבודה,שינוי מיקום המודל על המשטח, שינוי הגובה של הצורה, הגדלה והקטנת צורה, קיבוץ צורות, יישור גופים ושכפול חכם.


מהלך היחידה:


שיעור 1(1 ש"ש)- הקדמה- מהם משחקי חשיבה ולמה כדאי לשחק בהם.

שיעור 2 (2 ש"ש)- ניתוח משחק חשיבה - משחקים במשחק וחושבים מהם האסטרטגיות שעזרו לנו להצליח

שיעור 3 (2 ש"ש)- מתכננים משחק חשיבה- דיון + התחלת תכנון בקבוצות

שיעור 4 (2 ש"ש)- המשך תכנון + עיצוב בטינקרקאד + ניסוח הוראות

  • הדפסת המודלים

שיעור 5 (2 ש"ש)- קבוצות מחליפות משחק, נתינת משוב, שיפוץ ודיוק אם צריך.

שיעור 6 (1 ש"ש) - רפלקציה וסיכום.






81 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page