מבנה יחידת הלימוד
שם הפעילות: שכפול והכפלה בפיסול – הכנה לפיסול
שמות היוצרים: רחל שייר ואשירה לנדאו
מקצוע: מגמת אמנות, שיעור קונסטרוקציה בחימר בשילוב עם חומרים שונים.
תיאור קצר: יחידת לימוד המאפשרת לתלמידים להכין את שטח עבודתם לעבודה בחימר וביציקות.
1. שכפול תעשייתי – הכנת כלי עבודה לחימר. כלי חימר הם כלי עבודה בסיסי כאשר עובדים בחימר ובפרט כאשר יוצרים קונסטרוקציה מחימר. לרוב הכלים נמכרים בחבילות וכוללים בתוכם כלים שונים שהתלמידים אינם משתמשים בהם. כלים הנמכרים ביחידה לרוב יהיו יותר מקצועים ולכן גם הרבה יותר יקרים ולתלמידים \ לבית ספר יהיה קשה לקנות אותם. בנוסף לכך כלים קנויים לרוב עשויים מעץ בבית ספרנו ישנה תלמידה שרגישה לעץ התעשייתי שלהם ואנו זקוקות לתחלופה. לכן ההכנה האישית (ולא שימוש בכלים קנויים) מאפשרת לתלמידים להכין כלים לפי הצורך שלהם, צורת הנוחות לפי היד שלהם, גדלים שונים לפי הפסל המתוכנן וכ'ו.
2. הדפס – הכנת חותמות לחימר. אחת השיטות המקובלות בעולם לאורך ההיסטוריה ליצירת דוגמאות על פני החמיר היא ע"י הדפס חותמות בלט/שקע.
לרוב האמן יקנה חותמת מוכנה או יצור חותמת ע"י גילופים בעץ. החסרונות ברורים:
א. בחותמת מוכנה אין חופש ביטוי ליוצר ולא תמיד ניתן למצוא בדיוק את מה שמחפשים.
ב. גילופי העץ דורשים הרבה זמן הכנה, בעבודה ידנית יצא חוסר דיוק, תלמיד לא מנוסה ייתקשה לעבוד עם החומר, יחווה תסכול גדול ואף עלול להיפצע במהלך הגילופים.
בעזרת המדפסת התלת ממד התלמיד יוכל להכין לעצמו דוגמאת הדפסה / למצוא שבלונה מוכנה (https://www.thingiverse.com/hopewithus/collections/cookie-cutters) ובכך לעבוד יותר מהר, מדוייק ובשימוש בחומרים שונים.
3. תבניות – יצירת יציקות לפסל. אופן הכנת התבניות ליציקה הוא ארוך ולרוב דורש הרבה הסבר, חומרים ושיעורים. בעזרת המדפסת התלת ממד התלמידים יוכלו ליצור את שבלונת היציקה ע"י תכנון והדפסתו.
נושא: ביחידה זו התלמידים יבחנו מה הצורך האישי שלהם בעבודה בחימר ע"מ להגיע לתוצרים גבוהים. בדרך נכיר את תוכנת התלת ממד, נלמד על יסודות החימר, שילוב חומרים ויציקות.
שכבת גיל: ט'-י'ב – מגמה רב גילאית
רמת קושי: בינוני עד יחידה שלוש שמעלה את רמת הקושי
משך הפעילות: תוכנית רבע מחצית א'. שעתיים שבועיות לא כולל זמן הדפסה שיתבצע בזמנם החופשי / בשיעורי אמנות בחירה שקיימים בבית ספר.
מיומנויות נדרשות:
הקנייה של מבוא לקונסטרוקציה ושימוש בכלי החימר, הכרות עם סביבת טינקר קאד, הכרות עם אתר שיתוף חומרים (גלריית שיתוף), עבודת צוות, תכנון לחשיבה תעשייתית, המרת קבצי תמונה SVG.
זמן הדפסה (בין השיעורים ):
יחידה 1: עד שעתיים
יחידה 2: שלוש שעות (עבודת צוות)
יחידה 3: עד שלוש שעות
ציוד נדרש: (מדפסת תלת מימד, מחשבים עם חיבור לאינטרנט, חשבון כיתתי לתוכנת טינקרקד ועוד) סקטצ'בוק, מדפסת תלת מימד, מחשבים עם חיבור לאינטרנט, חשבון כיתתי לתוכנת טינקר קאד, דוגמאות לכלי עבודה בחימר.
מבוא ליחידת הלימוד:
התלמידים במחצית זו ילמדו על קונסטרוקציות ושילובי חומרים.
לרוב על מנת ליישם את החומר, התלמידים ניגשים לעבודה ללא הכנה מראש. במקרים רבים נוצר מצב שהם מתחילים לעבוד ונתקליים בקשיים טכנים שהם לא צפו מראש.
חשבנו ביננו איך ניתן יהיה לעזור להם לתכנן את עבודתם מראש וללכת עם זה עד הסוף ובכך לא לבזבז זמן, חומרים ואנרגיה.
השימוש בטכנולוגיית תלת מימד והדפסת הכלים תחייב אותם לתכנן מראש עד הפרטים הקטנים ולצפות קשיים עתידניים. עצם ההכנה תוביל אותם לחקירה והבנה כיצד קונסטרוקציה נוצרת במכונת התלת ממד וכיצד אנו יוצרים קונסטרוקציה זו בחומרים שונים.
מטרות לימודיות:
תכנון ע"פ צורך אישי
עיצוב תעשייתי
תשומת לב לאסתטיקה
יכולת התבוננות וניתוח לפרטים
פיתוח חשיבה יצירתית
שילוב בחומרים ומדיות שונות (דבר מאוד חשוב באמנות המודרנית!)
למידה בעבודת צוות
מיומנויות נלמדות בעקבות היחידה:
ניסוי וטעייה
רפלקציה לתהליך היצירה
ראיה מרחבית
פתרון בעיות
סובלנות
שימוש בחומר
ניתוק מהנורמה התעשייתית ונתינת מענה חדש להתפתחות סביבנו
חיפוש רעיונות בגוגל
מיומנויות מידול בטינקר קאד
עבודת צוות
חקר
הפיכת תמונה דו מימדית והמרה לתלת מימדית
למידה על פוזיטיב ונגטיב
לפני הפרוייקט - הכנות המורה:
הזמנת חומרים, הקניית ידע בחימר, הכנת דוגמאות והצגת הנושא בכיתה.
מיומנויות נדרשות בטינקרקד: הכרת התוכנה (יישור, קיבוץ, סיבוב,שכפול חכם...), תפיסה מרחבית, שימוש במדפסת, הורדת חומרים מהגלרייה, המרת תמונות, שימוש במידות מדויקות והכרת חוקי הרחיצה.
מהלך היחידה: (תוכן מפושט תחת הכותרת "תיאור קצר")
לאחר הקניית הידע הבסיסי בחומר נעבור ללמידה בטינקרקד ותכנון כלי העבודה האישי של כל אחד.
תכנון כלי העבודה- עבודה אישית- שיעור כפול
הדפסה- בין השיעורים
עבודת תרגול עם הכלי האישי- עבודה אישית- שיעור כפול
למידה על עקרונות השקע ובלט (פוזיטיב ונגטיב), למידה על הורדת דוגמאות מוכנות מהגלרייה ותכנון חותמת להדפס- עבודה בשלשות- שיעור כפול
הדפסה- בין השיעורים
עבודת תרגול עם התוצרים- שימוש משותף בחותמת- שיעור כפול
למידה על תבניות בפיסול- שיעור עיוני על גדולי היוצרים ועקרונות ליצירת תבנית- שיעור כפול
תכנון תבנית ותחלית עבודה בטינקרקד- עבודה בזוגות- שיעור כפול
הדפסה- בין השיעורים
יצירה עם התוצרים- עבודה בזוגות- שיעור כפול
מידול לדוגמה:
דוגמה לתכנון חלק ראשון ביחידה הלימודית.
דוגמה 1- דוגמה ליצירת כלי עבודה בעל בסיס מרובע ונק' החזקה
יתרונות לתלמיד בעל מוטוריקה גסה, תלמיד שחווה קושי בהחזקה ממושכת ועוד
תוכנן ע"י שימוש בתוכנת בטינקרקד.
רמת קושי: קל- בינוני.
מושגים ויסודות נלמדים: קיבוץ, פריסה, שליטה בגובה, רוחב, זווית, "רחיצה", ישור ושכפול.
דוגמה 2- דוגמה ליצירת כלי עבודה בעל בסיס גליל ללא נק' החזקה.
מאפשר גמישות בעבודה, כניסה לחללים צרים ועמוקים וניתן להשתמש בגובה החזקה ע"פ צורך היצירה.
תוכנן ע"י שימוש בתוכנת בטינקרקד.
רמת קושי: קל- בינוני.
מושגים ויסודות נלמדים: קיבוץ, פריסה, שליטה בגובה, רוחב, זווית, "רחיצה", ישור ושכפול.
Comments