תיאור קצר: בסוף תקופת בית המקדש הראשון שלטו באזור מספר מעצמות ששלטו והוחלפו, ניבאו מספר נביאים לעתים במקביל ולעתים בזמנים שונים, ומלכו מלכים מ-2 ממלכות : יהודה וישראל. תקופה זאת יוצרת לרוב אצל התלמידים בלבול והם לא מדייקים בתקופות השונות בהם ארעו הדברים. כדי ליצור לתלמידים רצף כרונולוגי נכין עם התלמידים ציר זמן שיבנה במהלך הלמידה.
נושא: ציר זמן תקופת בית ראשון
מתכננת: אסנת
שכבת גיל: כיתות י'-יא'
רמת קושי: בינונית אולם ניתן להקשות בהתאם לרמת התלמידים. ביחידה זאת מוצעת תוכנית ל-2 מלכים ו-2 נביאים ו- 3 מעצמות אולם ניתן לאתגר ולהוסיף שמות לפי הידע והיכולת.
משך הפעילות: כ-4 שיעורים
מיומנויות נדרשות: חשיבה מופשטת, מיון, הסקת מסקנות, דיוק
זמן הדפסה: כשעתיים
ציוד נדרש: תנ"ך, מדפסת תלת מימד, מחשבים עם חיבור לאינטרנט, חשבון כיתתי לתוכנת טינקרד.
מבוא ליחידת הלימוד: ידע היסטורי של סוף תקופת בית ראשון על פי הנכתב בספר מלכים ובדברי הימים.
מטרות לימודיות: התלמידים ידעו מתי התרחשו הגלויות השונות.
התלמידים ידעו באיזו תקופה ניבא כל אחד מ- 2 נביאים.
התלמידים ידעו באיזו תקופה שלטה כל מעצמה
מיומנויות נוספות: יכולת תכנון לפני הדפסה, חשיבה ביקורתית, חשיבה יצירתית
הרחבות אפשריות: הוספה של מלכים, נביאים, ומעצמות. יצירת צירי זמן נוספים לתקופות נוספות,
כגון - תקופת האבות, תקופת השופטים וכו'
לפני הפרויקט הכנות המורה: יצירת סכמה של ציר זמן ללא התוספות לכל תלמיד.
מיומנויות הנדרשות בטינקרד: יצירת גופים, העתקה והדבקה.
מהלך היחידה: כל תלמיד יתכנן/יעתיק 4 דמויות שונות:
2 נביאים - ישעיה אשר מנבא על החורבן, ירמיה אשר מלווה את העם לגלות.
2 מלכים-הושע מלך ממלכות ישראל אשר בתקופתו הייתה גלות עשרת השבטים,
צדקיה מלך ממלכות יהודה אשר בזמנו היתה גלות יהודה וחורבן בית ראשון.
כל תלמיד יתכנן 3 צורות לשלושת המעצמות בתקופה: אשור, מצרים, בבל.
בכיתה עם יכולת טובה יותר ניתן ליצור דמויות נוספות של מלכי יהודה וישראל, דמויות של נביאים נוספים שהתנבאו בתקופה זאת ומעצמות ששלטו באזור בתקופת בית ראשון
בלמידה ניתן להשתמש ב-כמה דרכים :
1. התלמיד יצמיד את הדמות או המעצמה למקום הנכון בציר הזמן בזמן הלמידה.
2. ניתן ליצור משחק תחרות בין תלמידים, התלמיד שיצמיד באופן מדויק ומהיר את הדמויות והמעצמות שהמורה מקריא הוא הזוכה.
3. ניתן לבחון את התלמידים, תלמיד מרים באופן אקראי דמות/מעצמה עליו לספר לכיתה מה הוא יודע עליה ולהצמיד במקום הנכון.
4. ועוד...
Comments